Kategoria Trendy
Opublikowano 2018-03-23

Ćwicz wiosną w soczewkach kontaktowych!

Wiosna to czas, w którym chcemy zadbać o siebie, swoje zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Aby to osiągnąć, wracamy do ulubionych aktywności sportowych i podejmujemy nowe wyzwania. Co zrobić, by podczas ćwiczeń czuć się komfortowo i jak najbardziej zwiększyć swoją wydajność?   

Jeśli jesteś entuzjastą sportu, na pewno interesuje Cię sposób na zwiększenie swoich osiągnięć oraz zapewnienie sobie jak największego komfortu podczas ćwiczeń. Dla osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, ale nie chcą z nich rezygnować na stałe, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem będzie ich zamiana na jednodniowe soczewki kontaktowe. Ten wygodny tryb noszenia eliminuje konieczność codziennego dbania o czystość soczewek oraz zmniejsza ryzyko infekcji lub podrażnień oczu.  

Jednodniowe soczewki kontaktowe dają nieograniczone możliwości – pozwalają m.in. w pełni skupić się na sporcie i zapewniają:

  • Lepsze widzenie peryferyjne – nawet najlepsze sportowe okulary z oprawkami typu „wrap-around”, które gwarantują większą panoramę, nadal mogą ograniczać widzenie peryferyjne. Soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia ani nie przesłaniają widoku tak, jak oprawka okularów korekcyjnych.
  • Mniejsze ryzyko zranienia – upadek lub uderzenie w twarz piłką czy też łokciem innego zawodnika w trakcie gry, powoduje ryzyko, że okulary zostaną zniszczone. Połamana oprawka, a w szczególności potłuczone soczewki okularowe mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla oczu. Soczewki kontaktowe są pod tym względem znacznie bezpieczniejsze.
  • Mniejsze zniekształcenia obrazu –  zarówno podczas wykonywania energicznych ćwiczeń, jak i spokojnego stania na głowie podczas zajęć jogi, okulary mogą zsuwać się lub przekrzywiać powodując, że widziany przez nie obraz jest niewyraźny i zniekształcony. Soczewki kontaktowe zapewniają niezmiennie stabilny obraz.
  • Lepsza ochrona – w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych, soczewki kontaktowe umożliwiają noszenie prawie każdego rodzaju gogli ochronnych lub kasku.
  • Zwiększony komfort – okulary ześlizgujące się stale z nosa, podczas niemal każdego ruchu, mogą denerwować i rozpraszać. Soczewki kontaktowe nie powodują żadnego dyskomfortu – możesz zapomnieć o ich istnieniu, ciesząc się dobrym widzeniem podczas ćwiczeń.

 

A co z promieniami UV?

Aby sprostać wymaganiom współczesnego stylu życia, niektóre rodzaje soczewek kontaktowych, w tym również jednodniowe soczewki kontaktowe, posiadają filtry UV. Nie mogą być one jednak stosowane jako zamiennik okularów przeciwsłonecznych, chroniących przed promieniowaniem UV, ponieważ nie zakrywają, a przez to nie stanowią ochrony dla okolic oczu, tj. powiek, spojówki oraz zewnętrznych części oka. Niektóre sporty, takie jak np. zimowe, w których światło słoneczne szczególnie odbija się od białej powierzchni, wymagają dodatkowych okularów ochronnych UV.

 

Która opcja jest dla Ciebie najlepsza?

Wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych zapewniają sportowcom bardziej komfortowe i naturalne widzenie niż okulary. Jednak niektóre z nich mogą być bardziej odpowiednie z uwagi na rodzaj podejmowanej aktywności. W przypadku sportów zimowych, takich jak np. jazda na nartach czy snowboardzie problemem jest przesuszenie oczu. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wybór soczewek, które charakteryzują się wysokim nawilżeniem i przepuszczalnością tlenu. Ponadto, soczewki kontaktowe z filtrami UV, będą dobrym wyborem dla osób wybierających ćwiczenia na świeżym powietrzu, takich jak np. bieganie, jazda rowerem czy siatkówka plażowa. W celu dopasowania odpowiednich soczewek kontaktowych należy porozmawiać z optometrystą lub okulistą, który przeprowadzi badanie wzroku i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Dlatego jeśli uprawiasz sport, rozważ zamianę okularów na soczewki jednodniowe i rozpocznij wiosnę aktywnie!

Ćwicz wiosną w soczewkach kontaktowych!