Kategoria Soczewki kontaktowe
Opublikowano 2016-04-15

Jak dzielą się soczewki i dlaczego na rynku jest ich tak wiele?

 Jakie rodzaje dostępne są w polskich sklepach?

Technologia produkcji soczewek rozwija się od kilkudziesięciu lat. Przez ten czas producenci opracowali wiele nowatorskich rozwiązań zarówno w zakresie technologii produkcji materiału, z którego wykonana jest soczewka, jak i zastosowanych w niej środków nawilżających i tych zwiększających komfort noszenia.

Obecnie w sprzedaży znajduje się kilka rodzajów soczewek kontaktowych: soczewki hydrożelowe oraz soczewki silikonowo-hydrożelowe. Te ostatnie rozwijają się od kilku lat, dlatego mówi się obecnie o soczewkach I, II i III generacji. Czym soczewki te różnią się miedzy sobą?

Tlen, sztywność i zawartość wody – komfort noszenia soczewki

O ile właściwości korekcyjne soczewek są w zasadzie takie same (każda pooprawia zdolność widzenia, niezależnie od technologii, w której została wykonana), o tyle od typu soczewki zależy wygoda jej noszenia.

Soczewki hydrożelowe to soczewki, które choć mają wysokie uwodnienie, to jednocześnie charakteryzują się dość niską tlenoprzepuszczalnością. A to najważniejszy parametr w przypadku bezpieczeństwa i komfortu oka. Na rynku pojawiły się już w latach 70. i przez wiele lat nie było dla nich alternatywy – aż do momentu, kiedy udało się połączyć silikon z hydrożelem.

Początkowo soczewki silikonowo-hydrożelowe nie były idealne. Te I generacji cechowały się wysoką transmisją tlenu, ale za to niską zawartością wody, były też dość sztywne. II generacja poprawiła parametry sztywności oraz zwiększyła uwodnienie soczewek, ale dopiero te III generacji pozwoliły na wprowadzenie ważnych dla wygody noszenia soczewki parametrów na wysoki poziom. Obecnie większość konsumentów w Polsce (81%) wybiera nowoczesne soczewki SiHy III generacji.  

Sam materiał wykorzystany do produkcji soczewek to jeszcze nie wszystkie różnice pomiędzy nimi. Mogą one dodatkowo zawierać filtry UV oraz środki wspomagające komfort noszenia. Bezpieczeństwo i wygoda noszenia soczewek zależy również od tego, czy są to soczewki jednodniowe (najbardziej higieniczne i niewymagające dodatkowej pielęgnacji), czy soczewki przedłużonego noszenia (dwutygodniowe lub miesięczne).

Wśród soczewek silikonowo-hydrożelowych III generacji – czyli najbardziej nowoczesnych – wyróżnić można dwa rodzaje:

iWear Active – wykonane w technologii WetLoc, która zapewnia nawilżenie soczewki przez cały dzień. Gwarantują również trzy razy większą przepuszczalność tlenu niż jednodniowe soczewki hydrożelowe. Są to soczewki jednodniowe; 

iWear Harmony – wykonane w technologii Smart Silicone soczewki III generacji. Mają 54-proc. stopień uwodnienia, a wykorzystany do ich produkcji materiał (stenfilcon A) sprawnie przepuszcza tlen do rogówki;

iWear® Oxygen – to soczewki kontaktowe III generacji, łączące w sobie wysoką przepuszczalność tlenu, wysoką zawartość wody i bardzo dobrą zwilżalność oraz wysoką elastyczność i miękkość soczewki. Wyposażone są także w system neutralizujący aberrację.

Warto także wspomnieć o soczewkach II generacji, takich jak:

Acuvue® Oasys™ z Hydraclear® – soczewki kontaktowe z rodziny Acuvue® II generacji. Są miękkie, cienkie i elastyczne. Zastosowano w nich technologię Hydraclear® Plus, która sprawia, że soczewki są gładkie i nawilżone oraz zapewniają wyższą przepuszczalność tlenu w porównaniu do zwykłych soczewek hydrożelowych;

Air Optix Aqua™ – soczewki kontaktowe z rodziny Aqua™ II generacji mają asferyczną optykę, dzięki czemu nie są obarczone aberracją sferyczną, co pozwala na uzyskanie lepszej ostrości wzroku i tym samym lepszego widzenia. Wynika to z różnicy w konstrukcji tych soczewek.

Marki soczewek w Polsce