Czy smog ma wpływ na nasze oczy?

Smog a wzrok, czyli jaki wpływ na wzrok ma zanieczyszczone powietrze?

Ponad 46 tys.* Polaków rocznie umiera na choroby powiązane z zanieczyszczonym powietrzem. To niemal tyle, ile mieszkańców liczy Ciechanów lub Kutno. Na szczęście świadmość wśród Polakow rośnie, coraz większą wagę przywiązujemy do ochrony naszych płuc, nosimy maseczki antysmogowe. Jednak smog wpływa nie tylko na płuca, ale powoduje podrażnienie oczu objawiające się pieczeniem, łzawieniem i ropieniem oczu. To z kolei znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek.   

Najbardziej szkodliwą substancją dla naszych oczu jest pył PM10 powodujący zaburzenia filmu łzowego i wysuszanie powierzchni gałki ocznej oraz zapalenie spojówek. Ze względu na zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu, często odczuwamy suchość i pieczenie oczu, czy zauważamy ich większe przekrwienie i łzawienie. Może występować również światłowstręt oraz ropienie brzegów powiek.

Wysoka zawartość pyłów w powietrzu ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie oczu. Powoduje zaburzenia jakościowe i ilościowe ochronnego filmu łzowego pokrywającego powierzchnię gałki ocznej, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego przekrwienia oraz stanów zapalanych spojówek. W  tej sytuacji ważna jest przede wszystkim higiena wzroku, przemywanie oczu i nawilżanie ich za pomocą odpowiednich kropli. Warto także ograniczyć wychodzenie na zewnątrz przy złym stanie powietrza, a gdy zajdzie jednak taka konieczność bezwzględnie korzystać z okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych, które istotnie ograniczają przedostawanie się pyłów zarówno na powierzchnię naszych oczu, jak również na skórę powiek i oczodołu – radzi Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

 

Jak chronić oczy przed smogiem?

Porady Dyrektora Medycznego Vision Express:

1.Unikaj aktywności na zewnątrz, jeśli poziom smogu wzrasta.

2.Noś okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, by ograniczyć ilość pyłów docierających do twoich oczu.

 

3. Myj twarz oraz dłonie po powrocie do domu.

4.Nawilżaj oczy za pomocą kropli do oczu (tzw. sztuczne łzy) oraz przecieraj skórę wokół oczu specjalnymi chusteczkami pielęgnacyjnymi.

5.Pij dużo wody, żeby utrzymać właściwe nawodnienie organizmu.

 

 

 

*Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli